Leczenie pasożytów

Włosogłówka

włosogłówka

Trichuris trichura

Kosmopolityczny nicień pasożytujący w jelicie grubym oraz ślepym człowieka . Inwazja dotyczy około 400 ml ludzi na świecie . W Polsce jest drugim po owsikach pasożytem przewodu pokarmowego.

Długość pasożyta to około 30-50 mm długości, a osobników męskich jest więcej niż żeńskich. Przednia część pasożytów ma nitkowaty kształt i właśnie przez nią dorosłe pasożyty wnikają w błonę śluzową jelita ślepego lub grubego, pobierając stamtąd pożywienie. Włosogłówka ludzka według niektórych badaczy może przeżyć nawet pięć lat.

Osobniki żeńskie pasożyta składają każdego dnia nawet pięć tysięcy jajeczek, które są następnie wydalane na zewnątrz razem z kałem żywiciela (jaja nie są w stanie zarażać bezpośrednio po wydaleniu). Następnie w środowisku wilgotnym z tlenem, jaja dojrzewają osiągając ostatecznie stadium inwazyjne. To jak szybko rozwinie się pasożyt zależy od środowiska oraz temperatury, okres ten może trwać od dziesięciu dni do kilku miesięcy. Larwa, która znajduje się w otoczce jajeczka zachowuje swoją żywotność nawet kilka miesięcy.

Człowiek zaraża się włosogłówczycą po spożyciu inwazyjnych jajeczek, czyli takich, w których rozwinęły się już larwy. Zazwyczaj taka sytuacja ma miejsce przez przeniesienie jaj do ust za pomocą brudnych rąk,jedzenia brudnych/nieumytych owoców oraz jarzyn,picia zanieczyszczonej nimi wody, itp.

Larwa włosogłówki pozbywa się otoczki jajowej w przewodzie pokarmowym człowieka i przenosi się do jelita grubego, gdzie w ciągu około pięciu tygodni rozwija się płciowo. Pasożyt bytuje u człowieka zazwyczaj w większych grupach (u niektórych stwierdza się obecność nawet tysiąca osobników). Organizm różnie reaguje na obecność pasożyta, zależy to od reakcji żywiciela oraz intensywności inwazji

Objawy włosogłówczycy

Przy niewielkiej liczbie pasożytów nie stwierdza się żadnych objawów chorobowych, zakażenia ma stosunkowo łagodną postać. Z kolei intensywne zarażenia pasożytem powoduje powstawanie objawów takich jak:bóle brzucha w okolicy jelita ślepego;śluzowe biegunki, w których obecna może być niewielka ilość krwi;nudności;wzdęcia brzucha oraz wymioty nie mające związku z przyjmowanymi pokarmami;bóle;reakcje alergiczne;kolki;zawroty głowy;nadpobudliwość nerwową;u dzieci może dojść do utraty przytomności;postępujące osłabienie;bezsenność;wychudzenie i niedokrwistość;mogą pojawić się drgawki;może pojawić się depresja.

U niektórych chorych włosogłówczyca może prowadzić do anemii na skutek krwawienia z błony śluzowej. Oprócz tego może pojawić się zapalenia wyrostka robaczkowego i dolegliwości wrzodowe.