Leczenie pasożytów

Toksoplazmoza

toksoplazmoza przewlekła 02

Toxoplasma Gondii

Toksoplazmoza to choroba pasożytnicza ludzi oraz zwierząt wywołana pierwotniakiem Toxoplasma gondii .ostatecznym żywicielem są koty oraz kotowate , żywicielem pośrednim są wszystkie ssaki z człowiekiem włącznie oraz niektóre ptaki.

Do zarażenia dochodzi poprzez spożycie surowego lub niedogotowanego mięsa zawierającego cysty jak również zjedzenia pokarmu zanieczyszczonego kałem , moczem lub ślina zwierząt chorych na toksoplazmozę . Można zarazić się również drogą kropelkową , zarażenie sródmaciczne oraz poprzez transplantację .

toksoplazmoza przewlekła 01

 

Przebieg choroby

U płodu dochodzi do nieuleczalnych wad (najczęściej ośrodkowego układu nerwowego), które z reguły prowadzą do śmierci. Zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych, wyróżnia się dwie postaci toksoplazmozy: ostrą i przewlekłą.

W ostrym przebiegu toksoplazmozy zapaleniu ulegają węzły chłonne – zwłaszcza szyjne. Pacjent skarży się także na silne bóle głowy i gorączkę. Pojawiają się objawy grypopodobne. W rzadkich przypadkach dochodzi do zapalenia mózgu i opon mózgowych.

Przewlekła postać toksoplazmozy jest bardzo rzadka. Objawia się ona nawracającą gorączką, bólami głowy, dolegliwościami stawowymi i niekiedy zapaleniem zaatakowanych narządów: węzłów chłonnych, wątroby, śledziony, serca, płuc, oczu i ośrodkowego układu nerwowego.