Leczenie pasożytów

Giardia lamblia

Giardia lamblia .

Kosmopolityczny pierwotniak z grupy wiciowców . Pasożyt wykrywany częściej w strefie tropikalnej i subtropikalnej niż w krajach o klimacie umiarkowanym. W Polsce zarażonych Gardia Lamblią jest od kilku do kilkunastu procent dorosłych oraz dzieci .

Postacią inwazyjną jest cysta . Zarażenie następuje przez jamę ustna . W dwunastnicy z cysty uwalniają się dwa trofozoity , które przyczepiają się krążkami czepnymi do błony śluzowej jelita . Inwazja obejmuje jelito cienkie a zwłaszcza dwunastnicę , rzadziej drogi żółciowe i przewody trzustki . Zarażony człowiek wydala od kilku do 70 milionów cyst na dobę w gramie kału.

W większości przypadków zarażenie przebiega ze słabymi objawami typu zaparcia, biegunka oraz bóle nadbrzusza . Nasilone objawy oprócz wymienionych wyżej to zgaga, szybkie męczenie się , częste odbijanie , stany podgorączkowe oraz alergie skórne . Długo utrzymujące się zakażenie prowadzi do spadku masy ciała, zanikiem mięśni oraz częsta nadmierną sennością . U około 50 % zakażenie lamblia przebiega z niedokwaśnością soków żołądkowych , z zaburzeniami trawienia tłuszczów i węglowodanów oraz upośledzeniem wchłaniania węglowodanów.

Profilaktyka polega na przestrzeganie podstawowych zasad higieny żywności i wody . W większości przypadków do zarażenia dochodzi poprzez spożycie skażonych owoców lub warzyw , jedzenia brudnymi rękami po zabawie w piaskownicy lub zwierzętami