Leczenie pasożytów

Bruzdogłowiec szeroki

Diphyllobothrium latum – Bruzdogłowiec szeroki to tasiemiec , który w postaci dojrzałej jest pasożytem jelita cienkiego człowieka , psa , kota i około 30 gatunków innych ssaków mogących się odżywiać rybami.

Tasiemiec osiąga od 3 do kilkunastu metrów długości i żyje nawet do 25 lat. Najczęściej pasożytuje w jelicie cienki przymocowany bruzdami czepnymi do śluzówki jelita.

Bruzda czepna ma około 2-3 mm długości.

Cykl rozwojowy

Odbywa się w środowisku wodnym , gdzie larwy spożywane są przez skorupiaka planktonowego z rzędu widłonogów . Rolę kolejnego żywiciela pośredniego spełniają ryby z gatunku karpiowatych,ale także łosoś , okoń i szczupak . W ich mięśniach larwy przechodzą w kolejną formę o długośc10-50 mm.

Zarażenie człowieka jako żywiciela ostatecznego następuje drogą pokarmową w wyniku spożycia surowych lub niedogotowanych, niedosmażonych lub niedowędzonych ryb . W jelicie cienkim w ciągu 3-5 tygodni rozwija się forma dorosła.

Objawy

Mało specyficzne objawy jelitowe i ogólne – często zarażenie odbywa się bezobjawowo . U niektórych osób stwierdza się zaburzenia nerwowe , trawienne , chudniecie, osłabienie , anoreksję i wymioty oraz niedobory witaminy B12

Profilaktyka polega na nie spożywaniu surowych ryb . Mrożenie ryb w temperaturze – 10 w ciągu 24 godzin oraz gotowanie lub smażenie w temperaturze powyżej 50 stopni przez 10 minut zabija plerocerkoidy zawarte w mięśniach i zapobiega zarażeniu .