Borelioza i koinfekcje

Western Blot Test . Jak czytać wyniki badań na boreliozę?

Western Blot Test

Test Western Blot

Test Western Blot przeprowadza się aby wykryć swoiste przeciwciała przeciwko różnym fragmentom bakterii powodujących boreliozę. Badanie Western Blot powinno zostać wykonane po upływie minimum 4 tygodni od ukąszenia kleszcza, ponieważ wykonanie testu wcześniej może dać wynik fałszywie ujemny.  Przeciwciała przeciwko fragmentom bakterii ujawniają się w postaci czarnych prążków na błonie nitrocelulozowej.

Wyniki badań na boreliozę – interpretacja

Wyniki badań na boreliozę Western Blot Test interpretuje się na podstawie ilości prążków na błonie nitrocelulozowej. Niektóre z prążków są bardzo swoiste – obecne tylko przy zakażeniu bakteriami boreliozy, a niektóre niespecyficzne – mogą występować również przy zakażeniu inna bakterią. Wyniki pacjentów mogą się więc różnić między sobą, ponieważ organizm osoby zakażonej może produkować przeciwciała przeciwko różnym częściom bakterii. Stąd też uniwersalne zalecenia dotyczące interpretacji wyników nie są możliwe do ustalenia. Pozytywny wynik badań na boreliozę zależy w głównej mierze od metody i użytych materiałów w badaniu.

Co powinny zawierać wyniki testu Western Blot?

Opis wyniku testu Western Blot powinien zawierać listę wykrytych prążków. Specjalista od leczenia boreliozy – Dr Joseph J. Burrascano – uważa, że tylko niektóre z prążków mają znaczenie w interpretacji boreliozy. Należą do nich:

  • Testy na boreliozę Wrocław
    Testy na boreliozę Wrocław – sprawdź czym są i jak przebiegają

    p18

  • p21-24
  • p31
  • p34
  • p37
  • p39
  • p83
  • p93

 

Prążek p41  oznacza, że w organizmie obecne są przeciwciała przeciwko krętkom ogółem, niekoniecznie muszą dotyczyć boreliozy.

Z wyjątkiem prążka p41, obecność już jednego prążka potwierdza chorobę, choć według niektórych lekarzy do pełnej diagnozy potrzeba więcej wykrytych prążków. Przyjmuje się, że 5-6 prążków oznacza boreliozę nie do podważenia.

Negatywne i pozytywne wyniki na boreliozę

Niestety negatywny wynik testu nie daje 100% pewności, że nie doszło do zakażenia bakterią. Dla zwiększenia szansy na wykonanie badania, który da autentyczny wynik należy wybierać laboratorium, które oznacza wszystkie możliwe prążki, jest klimatyzowane, ma szerokie doświadczenie w diagnozowaniu chorób odkleszczowych i wykonuje badanie bez mrożenia krwi lub osocza, ponieważ krew powinna być jak  ,,najświeższa’’. Najlepiej aby test był wykonany niedługo po pobraniu krwi.

Skuteczność testu Western Blot wynosi 60-70%.

Bibliografia:

  1. Borelioza i współinfekcje, pod red. lek. A.Klimaszewskiego, Stowarzyszenie chorych na Boreliozę