Borelioza i koinfekcje

Obrzeżek gołębi

obrzeżek gołębi jak sie go pozbyć

Obrzeżek gołębi – pasożyt

Obrzeżek należy do rzędu kleszczy, rodziny obrzeżkowatych. W Polsce występują dwa przedstawiciele tego gatunku: obrzeżek gołębi (Argas reflexus) oraz polski (A. polonicus). Obrzeżek gołębi, jako dorosły osobnik, osiąga długość 7mm. Aktywny jest przede wszystkim w nocy, gdy jego żywiciele śpią. Obrzeżki gołębie zasiedlają siedliska takie jak: poddasza, strychy, gołębniki, wieże kościołów- miejsca, w których jest najwięcej ich żywicieli, czyli gołębi miejskich. Obrzeżki gołębie żywią się również krwią kur i kaczek.

Nocne ukąszenie obrzeżków powoduje u gołębi niepokój, niedokrwistość, a nawet śmierć w szczególności piskląt. Są rezerwuarem różnych groźnych drobnoustrojów m.in.: wirusa kleszczowego zapalenia mózgu, wirusa Grand Arnold Pinterest, wirusa gorączki krwotocznej krymsko-kongijskiej, Coxiella burnetii. Mogą przenosić krętki Borelia anserina. Obrzeżek gołębi przyczynia się również do powstawania alergii oraz astmy.

Obrzeżek gołębi objawy

Atakowanie człowieka ma miejsce przede wszystkim podczas remontów, likwidacji gniazd gołębi, sprzątania w miejscach, w których do niedawna bytowały gołębie oraz podczas prac na poddaszu. Po bolesnym ukąszeniu pojawia się niewielka plama krwotoczna, która przechodzi w swędzący pęcherzyk otoczony czerwoną plamą i obrzękiem. Ból i podrażnienie miejsca ukąszenia mogą utrzymywać się nawet kilka lat. U osób wrażliwych może powodować objawy alergii, a nawet doprowadzić do utraty przytomności. W wielu przypadkach do zakażenia obrzeżkiem gołębim dochodzi do miejscowego zapalenia naczyń limfatycznych i powiększenia okolicznych węzłów chłonnych. Lokalne zmiany u osób wrażliwych mogą utrzymywać się nawet do kilku miesięcy.

Tutaj dowiesz się więcej o tym jak zbadać obecność pasożytów w organizmie

Inne objawy choroby:

  • Utrata apetytu

  • Złe samopoczucie

  • Nudności

  • Niepokój

  • Gorączka

  • Bóle brzucha

  • Szum w uszach

  • Zawroty głowy

  • Zaburzenia widzenia

Najgroźniejsza konsekwencja ukąszenia to wstrząs anafilaktyczny – ciężka reakcja alergiczna lub niealergiczna, która może doprowadzić do zgonu. Jest to reakcja ogólnoustrojowa. Objawia się zazwyczaj równoczesnym wystąpieniem kilku objawów, m.in.: swędzącej wysypki, obrzęku górnych dróg oddechowych oraz znaczny spadek ciśnienia tętniczego krwi.

Diagnostyka i zwalczanie

Często objawy ukąszenia obrzeżka nie są powiązane z tym pajęczakiem i przypisywane mylnie pchłom lub pluskwom. Pewność daje wykonanie badanie przeciwciał IgE swoistych dla antygenów Argas reflexus

Nasza poradnia leczenia boreliozy – Wrocław ul. Jedności Narodowej to kompleksowe badania na obecność pasożytów. Mamy doświadczenie w diagnostyce i leczeniu takich pasożytów jak borelioza czy obrzeżek gołębi. Zapraszamy do zakładki oferta.