Borelioza i koinfekcje

Jak rozpoznać ukąszenie kleszcza?

jak rozpoznać ukąszenie kleszcza

Mimo zachowania szerokich środków ostrożności, w trakcie wypoczynku na świeżym powietrzu, szczególnie w sezonie wiosenno-letnim, może dojść do ugryzienia przez kleszcza. Również pomimo coraz szerszej dostępności wiedzy na temat boreliozy z Lyme oraz większych możliwościach diagnostycznych, wiele przypadków choroby wciąż nie jest rozpoznawanych.  Wczesna borelioza może przekształcić się w sposób niezauważalny w kolejne stadium choroby, dlatego bardzo ważne jest wczesne rozpoznanie, również te dotyczące samego ukąszenia kleszcza.  Informacje odnośnie ukłucia przez kleszcza w wywiadzie jest jednym z ważnych i pomocnych elementów prawidłowej diagnostyki boreliozy.

Ukąszenie kleszcza  – jak rozpoznać?

Ukąszenie przez kleszcza najczęściej odbywa się w miejscach gdzie  naskórek jest bardzo cienki, czyli pod pachami, pod kolanami, w okolicach łokci, na głowie, najczęściej w rejonach uszu. Samo ukąszenie przez kleszcza nie jest bolesne, dlatego ważne jest aby każdorazowo przeglądać skórę na całym ciele po powrocie z miejsc, w których występowanie kleszczy jest największe (wilgotne lasy liściaste i mieszane, łąki, pogranicza lasów i łąk,skwery, wysoka trawa, inne tereny zielone, miejsca pod drzewami, ogródki).

Objawy ukąszenia przez kleszcza

Najczęstszym objawem ukąszenia przez kleszcza jest rumień wędrujący- zmiana skórna z zaczerwienieniem w jej centrum, która stopniowo blednie, by na jej obrzeżach ponownie przejść w zaczerwienienie. Postać nietypowa może nie wykazywać centralnego przejaśnienia i posiadać nieregularny kształt lub cechy krwotoczne. Rumień ujawnia się w miejscu ukłucia przez kleszcza zwykle po 1–3 tygodniach, a nawet po 3 miesiącach.

kleszczCechy charakterystyczne dla rumienia wędrującego

  • Tworzy pierścienie
  • Wykazuje tendencję do powiększania średnicy (ponad 5 cm)
  • Utrzymuje się przez dłuższy czas
  • Powoli znika
  • Rumieniowi może towarzyszyć ból głowy, mięśni, zaburzenia rytmu serca, gorączka.

W miejscu ukłucia kleszcza obserwuje się również zaczerwienienie tworzące plamy, które często mogą być przyczyną reakcji alergicznej. Należy zwrócić uwagę na fakt, że rumień występuje tylko u około 53% procent osób, u których w późniejszym czasie stwierdzono boreliozę, dlatego ukłucie przez kleszcza może nie dawać żadnych wczesnych objawów.

Diagnostyka boreliozy Wrocław

Aby skutecznie leczyć, wpierw potrzebna jest dobrze wykonana diagnostyka boreliozy – Wrocław oferuje wiele ośrodków wykonujących testy na choroby po-kleszczowe. Zapraszamy do nowoczesnego gabinetu biorezonansu, gdzie codziennie diagnozujemy wiele chorób i alergii za pomocą aparatury BICOM.

 

Bibliografia:

  1. Flisiak R., Pancewicz S.: Diagnostyka i leczenie Boreliozy z Lyme zalecenia Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych