Badania na boreliozę

Diagnostyka boreliozy

Testy na boreliozę Wrocław

Diagnostyka laboratoryjna boreliozy jest bardzo trudna. Ponadto zdarza się, że zarażeni pacjenci nie są w stanie dotrzeć odpowiednio wcześnie na badania, Borelioza jest chorobą trudną.  Często wyniki badań wychodzą negatywne, mimo, że choroba już od lat się rozwija i występuje wiele jej objawów. Dlatego tak ważne są testy na boreliozę. Wrocław to dobre miejsce na ich przeprowadzenie.

W gabinecie biorezonansu – Biorezonans Wrocław – przeprowadzamy komplekswoe testy na boreliozę. Po szczegóły oferty zachęcamy zajrzeć do zakładki oferta.badania na boreliozę

Jakie badania na boreliozę?

Do najpopularniejszych testów na boreliozę należy zaliczyć:

Diagnostyka boreliozy Western Blot w klasach IgM i Ig

badania borelioza wrocław

Ten rodzaj diagnostyki boreliozy można wykonać po ok. 4 tygodniach od ukąszenia. Przed upływem tego okresu nie będzie jeszcze obecnych przeciwciał, które są przedmiotem tego rodzaju badania boreliozy. Badanie w obu klasach kosztuje od 200 do 360 zł.

Przebieg testu Western Blot

Test Western Blot na boreliozę dokonuje dokładnej oceny przeciwciał na rożne fragmenty bakterii. Różne przeciwciała przeciwko poszczególnym fragmentom bakteryjnym są odzwierciedlone graficznie jako czarne prążki na błonie nitrocelulozowej. Pod wpływem prądu elektrycznego następuje rozłożenie na czynniki pierwsze bakterii otrzymanej z hodowli komórkowej, m.in. na białka bakteryjne (antygeny).

Następnie białka te przenoszone są na błonę nitrocelulozową. Błona jest cięta na paski. Pasek z antygenami, po połączeniu z surowicą krwi chorego, barwiony jest z użyciem specjalnej techniki, wykrywającej przeciwciała swoiście związane z antygenami krętków Borrelii.

Pozytywny lub negatywny wynik na boreliozę

W miejscach, gdzie przeciwciała pacjenta łączą się z białkami (antygenami) bakterii boreliozy, dostrzegamy charakterystyczne prążki, które wskazują na zakażenie bakteriami boreliozy. Każdy prążek odpowiada innemu białku bakteryjnemu (antygenowi). Już jeden wyraźnie wybarwiony prążek (oprócz prążka flagelliny – 41) świadczy o tym, że wynik jest pozytywny.

testy na boreliozę wrocławBadanie na boreliozę KKI w klasie IgM i IgG

Badanie polega na izolacji z surowicy krwi krążących kompleksów immunologicznych (KKI). Kolejnym etapem badania jest tzw. dysocjacja KKI, czyli „rozbicie” kompleksów i wykrycie uwolnionych z nich przeciwciał przeciwkrętkowych. Do wykrycia uwolnionych przeciwciał stosowane mogą być zarówno techniki ELISA i Western-Blot.

Test na boreliozę Elisa IgM i IgG

Najczęściej stosowany test na boreliozę, refundowany przez NFZ, ma bardzo niską skuteczność – tylko ok. 30%, ponieważ wykrywa przeciwciała obecne we krwi pacjenta, a infekcje odkleszczowe są często seronegatywne.

Diagnostyka boreliozy badaniem C6 Lyme

Badanie wykorzystuje syntetyczny peptyd (tzw. peptyd C6), który reprezentuje najważniejsze, odpowiedzialne za produkcję przeciwciał fragmenty białka krętkowego o nazwie VlsE. Polega na oznaczeniu stężenia przeciwciał specyficznych dla antygenu VisE/C6, wykonywane jest w surowicy krwi łącznie dla obu klas przeciwciał (IgG i IgM).

Oznaczenie antygenów

Oznaczenie antygenów krętkowych w moczu po prowokacji antybiotykiem lub ultradźwiękami – w celu sprawdzenia efektywności leczenia.

Inne sposoby badania boreliozy

Test LTT

Test transformacji limfocytów, który polega na badaniu limfocytarnej odpowiedzi systemu immunologicznego na antygeny Borelli.

Test na obecność boreliozy Elispot

Najbardziej czuły test ze wszystkich dostępnych inaczej zwany testem Interferon Gamma, ponieważ metodyka badania bazuje na oszacowaniu produkcji interferonu gamma przez komórki układu immunologicznego.

W badaniu tym oznaczane są 3 antygeny: Borrelia burgdorferi– antygen, Borrelia b. OSP– Mix, Borrelia burgdorferi LFA-1 (antygen funkcji limfocytów)

Badanie genetyczne PCR/ PCRrt

Polega na zbadaniu obecności nie przeciwciał, ale antygenów krętkowych w surowicy krwi.

Badanie subpopulacji limfocytów CD57+CD3

Uznana metoda w diagnostyce boreliozy. Pośrednio daje informację czy infekcja jest bardzo przewlekła. Badanie jest dobre do monitorowania postępów leczenia, ponieważ nie jest znana inna choroba, która prowadziłaby do spadku limfocytów CD57 poza boreliozą.

Diagnostyka infekcji towarzyszących boreliozie

Badania wykrywające koinfekcje (czyli infekcje towarzyszące) boreliozie np.: Bartonella, Babesia, Yersinia, Anaplasma, Chlamydia, Mykoplasma i inne również wykonywane są metodami elisa, blot, pcr. Każdy ze szczepów trzeba sprawdzać osobno. Najczęściej stosuje się testy elisa na obecność przeciwciał w klasach IgM i IgG.

Bez leczenia koinfekcji nie jest możliwe pełne wyleczenie boreliozy.

Biorezonans a borelioza

bicom

W badaniu biorezonansem wykrywamy 20 szczepów borelii, 14 szczepów babesii, 24 bartonelli oraz anaplasmę, ureaplasmę, chlamydię, yersinię, ehrlichię, mykoplasmę, wirusy EBV, CMV i wiele innych.

Zbadanie boreliozy i koinfekcji w naszym gabinecie we Wrocławiu kosztuje 100zł.

Dodatkowo można zbadać obecność pasożytów, lamblii i candidy, które często towarzyszą infekcjom odkleszczowym i utrudniają lub uniemożliwiają leczenie choroby.

Szukasz innych testów i badań? Masz problemy z alergią lub rzuceniem palenia?

Dowiedz się więcej o innych usługach z użyciem biorezonansu w naszym gabinecie we Wrocławiu

*efekty zabiegów mogą różnić się w zależności od indywidualnych predyspozycji

Testy na alergie

Przeprowadzamy wiele testów na alergie oraz prowadzimy terapie odczulania.

Terapia antynikotynowa

Pomagamy trwale uwolnić się od nałogowego palenia tytoniu.

Borelioza leczenie niekonwencjonalne

Prowadzimy terapie wspomagające leczenie boreliozy