Alergie

Roztocza. Czym są i jakie alergie powodują?

roztocza

Nie jesteśmy sami. Na pewno nie w mieszkaniach. Nawet w najczystszym pomieszczeniu są miejsca, do których nie dotrzemy odkurzaczem czy szmatą. Właśnie w takich miejscach rozwijają się roztocza.Warto wiedzieć czy stanowią dla nas zagrożenie.

Czym są roztocza?

 

roztocza

Roztocza to pajęczaki o wielkości od mikroskopijnych do 3 centymetrowych. Dostosowały się do różnych środowisk najczęściej w glebie i kurzu domowym. Do roztoczy uczulających możemy zaliczyć:

– mieszkaniowe: Dermatophagoides pteronyssinus, Dermatophagoides farinae, Euroglyphus maynei

-magazynowe: Acarus siro, Lepidoglyphus destructor, Glycyphagus domesticus, Tyrophagus putrescentiae.

Roztocza w mieszkanku żywią się przede wszystkim naskórkiem ludzi oraz zwierząt, mączką rybną, drożdżami, pszenicą, sproszkowanym mlekiem. Ich bytowanie to głównie dywany, materace, poduszki, prześcieradła, pluszowe zabawki czy miękkie obicia mebli.  Najlepsza temperatura dla ich rozwoju do 22-26°C i wilgotność względna powyżej 55%. Jednak niektóre z nich potrafią sobie radzić również w obniżonej wilgotności- siadają w przykurczu, co zmniejsza utratę wody przez ich ciało. Roztocza tworzą grupę, która tworzy nawet trójwarstwową kopułę, co przedłuża ich żywotność.

Kiedy w mieszkaniu jest najwięcej roztoczy?

roztocza alergie

Obecność roztoczy w środowisku domowym jest stała, ale w większości krajów w Europie stwierdza się szczyty zwiększonego występowania- okres jesienny- wrzesień i październik oraz wiosenny- kwiecień/maj. Dlatego też u osób, które mają alergie obawy występują cały rok, ale zaostrzenia obserwuje się właśnie w tych okresach.

Do alergenów,  które zidentyfikowano w kurzu domowym zaliczamy:

– alergeny grupy I, które występują w drobinkach odchodów roztoczy:  proteazy cysteinowe D. pteronyssinus I, D. farinae I

–  alergeny grupy II, które znajdują się w ciałach roztoczy:  D. pteronyssinus II, D. farinae II;

–  alergeny grupy III: proteazy serynowe – występujące w odchodach roztoczy;

–  alergeny grupy IV: amylaza – występująca w odchodach roztoczy.

Alergeny grupy I i III w najsilniejszy sposób oddziałują na komórki układu immunologicznego. Do wytępiania objawów u osoby uczulone wystarczy 100 roztoczy w 1 g kurzu, a przy obecności 500 roztoczy wzrasta ryzyko wystąpienia astmy aż 5-krotnie.

Objawy alergii powodowanych przez roztocze

kurz a roztocza

– kaszel

– duszności

– świszczący oddech

– świąd

– nieżyt nosa

– kichanie

– czerwone oczy

– senność i zmęczenie

– bóle głowy

Mogą wystąpić również problemy skórne, takie jak: pokrzywka, obrzęk.

 

Zapobieganie alergii powodowanych roztoczami

-w mieszaniu należy zmienić pościel na syntetyczną i antyalergiczną

-dobrym rozwiązaniem jest rezygnacja z dywanów, pluszowych zabawek  czy miękkich obić mebli

-w mieszkaniu należy utrzymywać temperaturę poniżej 20°C  poprzez częstsze wietrzenie, szczególnie w okresie nasilenia objawów

– łóżko należy często suszyć, odkurzać i wietrzyć

-przedmioty, na których gromadzi się kurz można schować do zamkniętych szafek np. książki

-należy ograniczyć ilość roślin domowych, na których mogą gromadzić się roztocza

-do usuwania kurzu należy używać wilgotne ściereczki, a do odkurzacza odpowiednie filtry

 

Diagnostyka i odczulanie Biorezonans

Testy na alergie we Wrocławiu przeprowadzamy na nowoczesnej aparaturze BICOM. Biorezonansem z dużą dokładnością można określić, czy ktoś ma alergię na roztocza i jak bardzo jest ona nasilona. Ponadto za pomocą urządzenia można przeprowadzić odczulanie, poprzez wykorzystanie odpowiedniej fali elektromagnetycznej. Ilość zabiegów zależy od stopnia uczulanie.

 

Bibliografia

  1. Dadas-Stasiak E. i in.: Najczęściej występujące przyczyny i rodzaje alergii u dzieci w świetle aktualnej epidemiologii, Pediatr Med Rodz 2010, 6 (2), p. 92-99