Alergie

Jak zbadać alergie?

testy alergiczne wrocław

 

Jak zbadać alergie?

Alergia – inaczej uczulenie – jest to nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego (immunologicznego) na obce dla organizmu substancje , określane jako alergeny , które w normalnych warunkach powinny być ignorowane . U osób zdrowych alergeny nie wywołują żadnych reakcji , natomiast u alergików są przyczyna wielu różnorodnych a czasami nawet groźnych reakcji .

Alergia jest reakcją nabytą i pojawia się tylko po kontakcie z alergenem i tylko wtedy gdy komórki układu immunologicznego nauczyły się go rozpoznawać. Przy kolejnych kontaktach z substancją uczulająca dochodzi do coraz to gwałtowniejszych reakcji , w przebiegu których uwalniana jest histamina . To ona odpowiada za większą część objawów związanych z alergią .

Testy na alergie

Testy alergiczne maja na celu wskazanie substancji alergizującej pacjenta.

Wyróżnia się:

  • punktowe testy skórne

  • testy płatkowe

  • testy prowokacyjne

  • badania krwi

  • testy przy użyciu urządzenia BICOM

Punktowe testy na alergie skórne

Są to testy na alergie podczas których najczęściej na przedramieniu w odległości 3 cm od siebie nanosi się kroplę roztworu zwierającego alergen , dodatkowo wykonuje się próbę dodatnią zawierającą związek histaminy oraz próbę ujemną gdzie nanosi się tylko czysty rozpuszczalnik w którym umieszczane są alergeny . Następnym etapem testu alegicznego jest nakłucie skóry w miejscu umieszczenia próbek specjalnym lancetem. Po 15 minutach dokonuje se odczytu poprzez pomiar średnicy zaczerwienienia i bąbla w miejscu nakłucia skóry .

Interpretacja wyników testu na alergie polega na porównaniu wielkości rumienia i bąbla występującego w miejscu podania alergenu z miejscem podania próby dodatniej ( histaminy ) i ujemnej .

Punktowe testy na alergie skórne nie mogą być wykonywane w każdej sytuacja . Do ograniczeń zalicza się stan zaostrzenia choroby alergicznej gdzie występują na przedramieniu zmiany chorobowe , ogólnie ciężki stan chorego ,ciężkie infekcje bakteryjne i wirusowe o ostrym przebiegu , choroby z autoagresja takie jak toczeń rumieniowaty czy łuszczyca , nowotwory złośliwe. Przed przeprowadzeniem tego typu badań należy na kilka dni ostawić leki przeciwalergiczne .

Testy alergiczne płatkowe

Jest to test skórny przy pomocy którego można określić alergeny kontaktowe takie jak lateks, leki, kosmetyki , metale oraz w połączeniu z naświetlaniem skóry odpowiednim rodzajem promieniowania można wykryć również foto-alergeny . Same testy wykonuje się najczęściej na na skórze pleców gzie przykleja się płasty nasączone roztworem alergenów . po 48 godzinach ściąga się plaster i ocenia się stopień alergii . Kolejnej oceny testu alergicznego  dokonuje się po 24 i 48 godzinach od zdjęcia plastra . Podczas badania należy unikać moczenia plastrów jak również unikać dużego wysiłku fizycznego .

Interpretacja wyników wymaga dużego doświadczenia dlatego testy te najczęściej wykonywane są w placówkach specjalistycznych. .

Metoda ta ma też swoje ograniczenia oraz przeciwwskazania jak w metodzie punktowej, dodatkowo należy odstawić wszystkie przyjmowane leki .

Testy alergiczne prowokacyjne

Zwane również ekspozycjami pozwalają na potwierdzenie podejrzenia alergii głównie pokarmowych oraz wziewnych . Sam test polega na podaniu choremu alergenu w dawkach stopniowo zwiększanych i obserwacji . Jeżeli występują objawy alergiczne można łatwo potwierdzić diagnozę. Pacjent po badania przez 2 godziny powinien zostać pod opieką lekarza ze względu na

możliwość wystąpienia opóźnionych reakcji alergicznych groźnych dla zdrowia pacjenta .

Przeciwwskazania jak w pozostałych metodach testów alergicznych .

Badania na alergie z krwi

w tych badaniach określa się poziom przeciwciał klasy IgE zarówno całkowity jak i swoisty czyli taki który jest skierowany przeciwko konkretnym alergenom . Same testy wykonuje się z krwi pobranej w dowolnym momencie dnia bez konieczności odstawienia leków antyhistaminowych .

Najczęściej wykonuje się oznaczenie IgE całkowite i jeżeli wynik jest podwyższony wykonuje się IgE swoiste . Należy pamiętać że wynik IgE w normie nie zawsze oznacza brak alergii oraz że podwyższona wartość IgE może wynikać z rożnych powodów np. infekcjami pasożytniczymi, infekcjami grzybiczymi, mononukleozą , szpiczakiem IgE, zespołem nerczycowym czy chorobami skóry.

Biorezonans – testy na alergie Wrocław

Diagnostyka alergii wykonywana aparatem BICOM jest metoda szybką oraz nieinwazyjną. Za pomocą elektrod wysyłane są częstotliwości charakterystyczne dla badanego alergenu i porównywane z drganiami elektromagnetycznymi pacjenta . Metoda ta pozwala na sprawdzenie w krótkim czasie dużej ilości alergenów przy stosunkowo niskim koszcie – 200 alergenów pokarmowych to koszt rzędu 180 złotych . Dodatkowo aparat Bicom daje możliwość bezbolesnego odczulania na alergie.