Alergie

Alergie w okresie zimowym – jak się przed nimi chronić?

Alergia to nieprawidłowa odpowiedź immunologiczna organizmu na oddziaływanie różnych substancji- alergenów. Wyróżniamy alergie wziewną, kontaktową i pokarmową. Alergeny pokarmowe towarzyszą nam przez cały rok- dietę, która opiera się na eliminacji odpowiednich produktów należy przestrzegać w sposób ciągły. Inaczej wygląda sprawa z alergią wziewną, która zależy w dużej mierze od pory roku, klimatu, temperatury, wilgotności powietrza.

alergiaALERGIE W SEZONIE ZIMOWYM

Osoby, które mają alergię na pyłki mogą w sezonie zimowym odpocząć, choć nie wszyscy. Z roku na rok sezon pylenia się wydłuża, co ma związek z ciepłymi zimami, które późno się zaczynają. Dlatego objawy alergii na pyłki możemy obserwować nawet w grudniu, gdy na zewnątrz są wysokie temperatury.  Również początek pylenia w dużej mierze zależny jest od warunków atmosferycznych. W związku z ciepłą zimą, pierwsze objawy alergii na pyłki np. leszczyny, obserwuje się już w pierwszym tygodniu stycznia. Objawy często ustępują w lutym, gdy temperatura na zewnątrz się obniża.

Niewątpliwie największym problemem w sezonie zimowym są alergeny w pomieszczeniach, w których na co dzień przebywamy. Należą do nich: roztocza, sierści i ślina zwierząt oraz pleśń.

Roztocza

Pajęczaki o mikroskopijnych rozmiarach, które najczęściej bytują w glebie i kurzu domowym. Roztocza, które znajdują się w naszych mieszkaniach żywią się przede wszystkim naskórkiem ludzi i zwierząt oraz resztkami jedzenia. Obecność roztoczy w mieszkaniu jest stała- osoby, u których występuje alergia mają objawy przez cały rok. Zimą przebywamy więcej w pomieszczeniach zamkniętych, a ze względu na niską temperaturę na zewnątrz mieszkania są mniej wietrzone, co przyczynia się do nasilenia obwój alergii.

Pleśń

Głównym źródłem alergii na pleśń są jej zarodniki. Zarodniki osiągają mikroskopijne rozmiary, dlatego bardzo licznie występują w powietrzu. Stanowią składnik kurzu domowego nawet w 20%. Tak jak w przypadku roztoczy- służy im mieszkanie wilgotne, ciepłe i mało przewiewne, w którym brakuje światła. Objawy alergii spowodowane są uczuleniem na grzyby z rodzaju Alternaria i Cladosporium oraz zarodniki wewnątrzdomowe, jak Penicillium oraz Aspergillus.

Sierści i ślina zwierząt

Głównymi źródłami alergenów zwierząt są: naskórek, wydzielina gruczołów potowych i łojowych, ślina, mocz, surowica. Obecność alergenów jest największa w mieszkaniach, w których mieszkają zwierzęta, jednakże ich obecność stwierdza się również w miejscach, w których zwierzęta nigdy nie przebywały. Alergeny znajdują się przede wszystkim w kurzu domowym, na miękkich wykładzinach, na materacach oraz w powietrzu. Już niskie stężenia alergenów u osób uczulonych może spowodować objawy astmy lub nieżytu nosa.

LECZENIE ALERGII

Aby wspomóc leczenie alergii w okresie zimowym bardzo ważne jest przestrzeganie kilku zasad:

Częste wietrzenie mieszkania

Mieszkanie należy jak najczęściej wietrzyć bez względu na temperaturę na zewnątrz. Dotyczy to również pościeli i materacy, co w okresie zimowym może stanowić nie lada wyzwanie. Warto wiedzieć, że obniżenie temperatury w mieszkaniu (poniżej 20 °C ) również przyczyni się do redukcji alergenów.

Regularne odkurzanie

Jak najczęściej należy usuwać z mieszkania kurz, najlepiej wilgotnymi ściereczkami oraz odkurzaczem z odpowiednim filtrem. Przedmioty, które gromadzą kurz należy schować do zamkniętych szafek (pluszowe zabawki, książki).

Antyalergiczne rozważania pościelowe

Pościel powinna być antyalergiczna. Najlepszym sposobem na redukcję objawów na alergeny zwierzęce jest usunięcie zwierzęcia z domu. Czasami jednak jest to niemożliwe chociażby ze względów emocjonalnych. W takiej sytuacji należy zmniejszyć ilość uwalnianych alergenów do minimum i dbać o ich nierozpowszechnianie. Do takich działań należą:

– usunięcie wykładzin dywanopodobnych, mebli wyściełanych, dywanów, starych materacy

– częste mycie podłóg środkiem denaturującym białka

-stosowanie filtrów HEPA do odkurzacza

-stosowanie oczyszczaczy powietrza z odpowiednimi filtrami

Bibliografia:

  1. Korzon L. i in.: Alergie na zwierzęta, Alergia Astma Immunologia, 1998, 3(3), 125-134
  2. Dadas-Stasiak E. i in.: Najczęściej występujące przyczyny i rodzaje alergii u dzieci w świetle aktualnej epidemiologii, Pediatr Med Rodz 2010, 6 (2), p. 92-99