Diagnostyka i leczenie alergii

Testy na alergię we Wrocławiu

Alergia – inaczej uczulenie – jest to nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego (immunologicznego) na obce dla organizmu substancje, określane jako alergeny, które w normalnych warunkach powinny być ignorowane . U osób zdrowych alergeny nie wywołują żadnych reakcji, natomiast u alergików są przyczyna wielu różnorodnych a czasami nawet groźnych reakcji.

Alergia jest reakcją nabytą i pojawia się tylko po kontakcie z alergenem i tylko wtedy gdy komórki układu immunologicznego nauczyły się go rozpoznawać. Przy kolejnych kontaktach z substancją uczulająca dochodzi do coraz to gwałtowniejszych reakcji , w przebiegu których uwalniana jest histamina . To ona odpowiada za większą część objawów związanych z alergią.

W naszym centrum Biorezonansu we Wrocławiu przeprowadzamy testy na alergię różnych typów. Bo dokłądną listę wraz z cenami zapraszamy do zakładki Cennik.

Najpopularniejsze testy alergiczne

Testy alergiczne maja na celu wskazanie substancji alergizującej pacjenta.

Wyróżnia się:

 • punktowe testy skórne
 • testy alergiczne płatkowe
 • testy alergiczne prowokacyjne
 • badania krwi

Punktowe testy skórne

Są to testy na alergię podczas których najczęściej na przedramieniu w odległości 3 cm od siebie nanosi się kroplę roztworu zwierającego alergen, dodatkowo wykonuje się próbę dodatnią zawierającą związek histaminy oraz próbę ujemną gdzie nanosi się tylko czysty rozpuszczalnik w którym umieszczane są alergeny. Następnym etapem jest nakłucie skóry w miejscu umieszczenia próbek specjalnym lancetem. Po 15 minutach dokonuje se odczytu poprzez pomiar średnicy zaczerwienienia i bąbla w miejscu nakłucia skóry.

Interpretacja wyników polega na porównaniu wielkości rumienia i bąbla występującego w miejscu podania alergenu z miejscem podania próby dodatniej (histaminy) i ujemnej.

Punktowe testy skórne nie mogą być wykonywane w każdej sytuacja. Do ograniczeń zalicza się stan zaostrzenia choroby alergicznej gdzie występują na przedramieniu zmiany chorobowe, ogólnie ciężki stan chorego, ciężkie infekcje bakteryjne i wirusowe o ostrym przebiegu, choroby z autoagresja takie jak toczeń rumieniowaty czy łuszczyca, nowotwory złośliwe. Przed przeprowadzeniem tego typu badań należy na kilka dni ostawić leki przeciwalergiczne.

Testy alergiczne płatkowe

Jest to test skórny przy pomocy którego można określić alergeny kontaktowe takie jak lateks, leki, kosmetyki, metale oraz w połączeniu z naświetlaniem skóry odpowiednim rodzajem promieniowania można wykryć również foto-alergeny. Same testy wykonuje się najczęściej na na skórze pleców gzie przykleja się płasty nasączone roztworem alergenów. Po 48 godzinach ściąga się plaster i ocenia się stopień alergii. Kolejnej oceny dokonuje się po 24 i 48 godzinach od zdjęcia plastra. Podczas badania należy unikać moczenia plastrów jak również unikać dużego wysiłku fizycznego.

Interpretacja wyników wymaga dużego doświadczenia dlatego testy te najczęściej wykonywane są w placówkach specjalistycznych.

Metoda ta ma też swoje ograniczenia oraz przeciwwskazania jak w metodzie punktowej. Dodatkowo należy odstawić wszystkie przejmowane leki.

Testy alergiczne prowokacyjne

Zwane również ekspozycjami pozwalają na potwierdzenie podejrzenia alergii głównie pokarmowych oraz wziewnych. Sam test polega na podaniu choremu alergenu w dawkach stopniowo zwiększanych i obserwacji. Jeżeli występują objawy alergiczne można łatwo potwierdzić diagnozę. Pacjent po badania przez 2 godziny powinien zostać pod opieką lekarza ze względu na możliwość wystąpienia opóźnionych reakcji alergicznych groźnych dla zdrowia pacjenta.

Przeciwwskazania jak w pozostałych metodach testów alergicznych.

Badania z krwi

w tych badaniach określa się poziom przeciwciał klasy IgE zarówno całkowity jak i swoisty czyli taki który jest skierowany przeciwko konkretnym alergenom. Same testy na alergię wykonuje się z krwi pobranej w dowolnym momencie dnia bez konieczności odstawienia leków antyhistaminowych.

Najczęściej wykonuje się oznaczenie IgE całkowite i jeżeli wynik jest podwyższony wykonuje się IgE swoiste . Należy pamiętać że wynik IgE w normie nie zawsze oznacza brak alergii oraz że podwyższona wartość IgE może wynikać z rożnych powodów np. infekcjami pasożytniczymi, infekcjami grzybiczymi, mononukleozą , szpiczakiem IgE, zespołem nerczycowym czy chorobami skóry.

Biorezonans a testy alergiczne

Diagnostyka alergii wykonywana aparatem BICOM jest metoda szybką oraz nieinwazyjną. Za pomocą elektrod wysyłane są częstotliwości charakterystyczne dla badanego alergenu i porównywane z drganiami elektromagnetycznymi pacjenta . Metoda ta pozwala na sprawdzenie w krótkim czasie dużej ilości alergenów przy stosunkowo niskim koszcie. Test na alergię we Wrocławiu zawierający dwieście alergenów pokarmowych, to koszt rzędu 180 złotych. Dodatkowo aparat BiICOM daje możliwość szybkiego i bezbolesnego odczulenia na alergie.

W gabinecie biorezonansu we Wrocławiu przeprowadzamy testy alergiczne:

Testy na alergie

 • alergie na dodatki do żywności

 • alergeny własne – 1 alergen

 • pojedynczy patogen

 

Testy w pakietach:

 • alergie panel wziewny

 • alergie panel pokarmowy 200 alergenów

 • alergie panel pokarmowy i wziewny

 

Inne testy i terapie

 • terapia antynikotynowa
 • terapia antynikotynowa z detoksem
 • testy na pasożyty, pierwotniaki, candida
 • testy na bakterie, wirusy
 • testy na grzybicę, bakterie
 • testy na boreliozę, pasożyty
 • infekcje odkleszczowe
 • INNE

 

*efekty zabiegów mogą różnić się w zależności od indywidualnych predyspozycji